Zgodovina

Družabno življenje je bilo pri Sveti Trojici v Slovenskih goricah razgibano že v obdobju Avstro-Ogrske, kraljevine Jugoslavije, druge Jugoslavije, še posebno pa to velja za prvih dvajset let v Republiki Sloveniji. Trojičani in občani občine Sv. Trojica v Slov. goricah svoje interese razvijajo in uresničujejo v različnih društvih (kulturnih, športnih, humanitarnih, naravoslovnih), s povezovanjem na kulturnem in turističnem področju pa prispevajo k vsestranskemu razvoju trga in občine. Eno izmed teh društev je tudi Turistično društvo Sveta Trojica, ki je s ponovno ustanovitvijo leta 1968 s takratnim imenom Turistično olepševalno društvo Gradišče v Slovenskih goricah nadaljevalo in postopoma širilo dejavnost predhodnega Tujsko prometnega in olepševalnega društva pri Sv. Trojici v Slov. goricah, ustanovljenega 12. januarja 1938 in ukinjenega 15. junija 1942 na osnovi uredbe ukinitvenega komisarja za društva, organizacije in združenja na Spodnjem Štajerskem (vir v Pokrajinskem arhivu Maribor).

Predhodno društvo oziroma trški olepševalni odbor je bil zelo dejaven še pred uradno ustanovitvijo društva leta 1938. Oktobra 1935 so člani v trgu posekali divje kostanje, da bi v jedru trga naredili več prostora za stojnice ob sejemskih dnevih. Neimenovani pisec je v Slovenskem gospodarju 30. oktobra 1935 ta dogodek zapisal z naslednjimi besedami: “… Trški olepševalni odbor je pametno ravnal, da jih je obsodil na smrt pod sekiro. Osem jih je padlo pretečeni teden, druge pa čaka ista usoda prihodnje dni. Žalovali bodo za njimi, mogoče samo “štandnarji”, ki so ob sejmih in shodih romarjev v njihovi senci prodajali svoje blago in so ohlajali od kričanja razgreta grla. Tržani pa bodo veseli, ker bodo pridobili v trgu na prostoru pa tudi na izkupičku, ker se bo lahko postavilo več stojnic. Trg sam pa bo dobil vse lepše lice, kakor ga je imel do sedaj pa tudi bolj privlačno moč za izletnike in romarje.”

V Sv. Trojici v Slov. goricah je bila v 20. stoletju tradicija romarskega turizma zelo razvita. Spodbudila ga je mogočna baročna cerkev Sv. Trojice s samostanom, ki je turistični biser osrednjega dela Slovenskih goric. Po poročanju Slovenskega gospodarja z dne 30. septembra 1931 je kraj med tridnevnimi slavnostnimi prireditvami (čas jesenske kvatrnice) v počastitev tristote obletnice začetka božje poti pri Sv. Trojici obiskalo okoli deset tisoč romarjev. Romarski turizem je ob tradicionalnih trških sejemskih dneh tudi v prvih dveh desetletjih 21. stoletja sooblikoval turistični utrip trga ter soprispeval k razvoju kraja in občine.

Turistično društvo Sv. Trojica v Slov. goricah je s svojo dejavnostjo od ustanovitve leta 1968 naprej veliko prispevalo k urejenosti kraja, njegovi prepoznavnosti in turističnemu razvoju trga z okolico. V njem so delovali in še delujejo ter se povezujejo posamezniki, ki s svojim prostovoljnim delom sooblikujejo turistični utrip trga in z združenimi močmi premagujejo težave društvenega delovanja.

Mag. Nataša Kolar